Jak zrobić ogród wertykalny? – BRICOMARCHÉ PO SĄSIEDZKU #5

To pomysł dla wszystkich tych, co mają mało miejsca na balkonie czy tarasie, a mają ochotę mieć mini ogródek. Ba! Nawet mogą mieć warzywniak i hodować pomidorki, poziomki, czy jeżyny. Takie oto rośliny zagościły w ogrodzie wertykalnym, przygotowanym przeze mnie i Wieśka Skibę w filmie z cyklu Z pasji do… dla Bricomarché Po Sąsiedzku, którego jesteśmy ambasadorami. Ja przemyślałam konstrukcję i raz, dwa z Wieśkiem złożyliśmy bardzo fajny pomysł na ogród wertykalny. Nie jest to dosłownie pionowa ściana, ale piętrowo ułożone rośliny tworzą właśnie tego typu ogród. Nawet już jedliśmy pomidorki, które w tym ogródku zagościły.

Jak zrobić ogród wertykalny?

Na początek przygotowaliśmy 3 skrzynki (wymiary można dopasować indywidualnie). Do tego Wiesiek zrobił 2 trójkąty, między którymi zamontowaliśmy skrzynki na rośliny. Całość jest naprawdę prosta do wykonania, co dokładnie pokazujemy na filmie powyżej.

Drewno należy dobrze zabezpieczyć, aby wytrzymywało warunki atmosferyczne. Rośliny należy koniecznie posadzić w korytkach z podstawką, aby drewniane skrzyneczki nie dostawał zbyt dużo wody. My do zdjęć, wstawiliśmy tylko rośliny. Można jeszcze wyłożyć w drewnianych skrzynka grubą folię. Wtedy to już mamy pewność, że podlewanie rośliny nie zniszczy nam drewna, a my będziemy mogli naszym ogródkiem cieszyć się przez kilka, kilkanaście sezonów.

ogród wertykalny

ogród wertykalny

Skrzynki można zamontować na różnych wysokościach. Tu jest duża dowolność. Można też zwiększyć ich ilość, a całą konstrukcję zrobić wyższą. To już naprawdę zależy od tego ile mamy miejsca i ile roślin chcemy sadzić. Zasada budowy będzie ta sam.

ogród wertykalny

Ogród wertykalny może być konstrukcją całkowicie pionową, tak jak zrobiłam to na tym balkonie – w tym wpisie. Dzięki temu mając nawet niewielką ilość przestrzeni, możemy mieć szansę założyć niewielki ogród i cieszyć się jego plonami. Ogrody wertykalne są obecnie bardzo modne w miastach, gdzie coraz więcej osób chce wracać do korzeni i posiadać własne ekologiczne warzywa i owoce oraz cieszyć się zielenią i jej uprawą. 

Artykuł Jak zrobić ogród wertykalny? – BRICOMARCHÉ PO SĄSIEDZKU #5 pochodzi z serwisu Twoje DIY.